Papież Franciszek nie żyje
Papież Franciszek, głowa Kościoła Katolickiego, nie żyje. Informację podała Stolica Apostolska oraz Włoska Agnecja Prasowa ANSA.
Oświadczenie kard. Farrella: „O godzinie 7:35 dziś rano Biskup Rzymu, Franciszek, odszedł do domu Ojca”.
Pierwsze informacje o pogorszeniu się jego stanu zdrowia pojawiły się już 29 marca 2023 roku, kiedy to został przewieziony do kliniki Gemelli z powodu problemów z oddychaniem. Tam lekarze wykluczyli jednak zapalenie płuc czy schorzenia kardiologiczne. Watykan już dzień później podał, że stan zdrowia Franciszka poprawił się, a on sam opuści szpital przed zbliżającą się Niedzielą Palmową. Papież miał już czuć się lepiej i modlić się.
Franciszek miewał później kolejne problemy zdrowotne: na przełomie listopada i grudnia 2023 przeszedł zapalenie dróg oddechowych. Poważniejsze pogorszenie się jego stanu nastąpiło 14 lutego 2025 roku, kiedy to został przewieziony do kliniki Gemelli. Tam zdiagnozowano u niego zapalenie płuc i lekką niewydolność nerek. Z czasem poinformowano o konieczności transfuzji krwi. Watykan na bieżąco przekazywał komunikaty o stanie zdrowia papieża. Określano go jako krytyczny.
Papież Franciszek – kapłan i uczony
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Pochodził z rodziny, która trafiła tam z Włoch. Kształcił się, uczęszczał do technikum, które ukończył jako chemik. Chorował na ciężkie zapalenie płuc, które zakończyło się operacją wycięcia części prawego płuca. 11 marca 1956 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Studiował nauki humanistyczne takie jak filozofia, psychologia i literatura. Później w latach 1967-1970 studiował teologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Po długiej działalności w seminarium, ale też jako profesor Wydziału Teologii, w 1992 roku Jan Paweł II nadał mu tytuł biskupa. W 2001 roku papież Polak podniósł go do godności kardynalskiej.
Papież Franciszek – wybór na papieża
Już podczas konklawe po śmierci Jana Pawła II, Bergoglio był jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia watykańskiego tronu. Określało się go nawet jako najsilniejszego kontrkandydata Ratzingera. 13 marca 2013 roku, podczas drugiego konklawe, został wybrany na głowę Kościoła Katolickiego. Jego poprzednik, Benedykt XVI, abdykował. Bergoglio stał się tym samym 266. papieżem, a jednocześnie pierwszym papieżem z Ameryki Południowej. Wybrał imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu, patrona ubogich.
Papież Franciszek – pontyfikat inny niż wszystkie
Franciszek w czasie swojego pontyfikatu zwracał uwagę na problemy ubogich i sam rezygnował z wielu przywilejów, ponieważ stronił od bogactwa. Sygnet ze złotego wymienił na pozłacany. Poruszał się mniejszym, nieluksusowym samochodem. Zrezygnował z apartamentu w Pałacu Apostolskim i zamieszkał w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae. Zrezygnował również z noszenia słynnych papieskich butów ze skóry. Nie korzystał z wyjazdów do letniej rezydencji (mimo że robili to chociażby Benedykt XVI i Jan Paweł II). Jego podejście do papiestwa było bardziej formalne, podziwiano go za jego troskę, pokorę i starania w dialogu międzyreligijnym. Sprzeciwiał się przesadnemu konsumpcjonizmowi, podkreślał ważność dbania o klimat i środowisko. Kładł nacisk na braterstwo i wzajemny szacunek, krytykował odrzucenie i dyskryminację popartą wiarą. Znał wiele języków – mówił po hiszpańsku, niemiecku, włosku, angielsku, portugalsku, francusku i piemońsku. Znał też łacinę.
W niedzielę wielkanocną, 20 kwietnia, papież udzielił wiernym błogosławieństwa Urbi et Orbi. W poniedziałek wielkanocny niespodziewanie z Watykanu doatarła tragiczna wiadomość. Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku. Miał 88 lat.
L'annuncio del card. Farrell: 'Alle ore 7:35 di questa mattina il Vescovo di Roma, Francesco, è tornato alla casa del Padre'#ANSA
— Agenzia ANSA (@Agenzia_Ansa) April 21, 2025