Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

17:30
FAKTY RMF FM
17:34
Tabb / Sound'N'Grace Dach
17:37
Ed Sheeran Azizam

Ulica lub skwer Taco Hemingwaya? Nietypowa propozycja radnego

Ulica lub skwer na cześć Taco Hemingwaya? Taki pomysł ma radny Koalicji Obywatelskiej Piotr Salach. Jest jednak jeden problem.
Taco Hemingway z własną ulicą? fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Ulica Taco Hemingwaya? Nietypowa propozycja

Wiceprzewodniczący rady dzielnicy Śródmieście w Warszawie – Piotr Salach z Koalicji Obywatelskiej – zwrócił się z nietypową interpelacją do burmistrza Aleksandra Ferensa. Wskazał, że Taco Hemingway jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów związanych z Warszawą i dlatego zaproponował, aby jego pseudonim nadać ulicy, skwerowi lub innemu symbolicznemu miejscu w Śródmieściu.

Taco Hemingway w swojej twórczości wielokrotnie portretował Warszawę, czyniąc ją niemal pełnoprawnym bohaterem swoich utworów. Płyta „Trójkąt Warszawski”, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, stała się symbolem miejskiej tożsamości stolicy. Teksty zawarte na tym albumie są pełne lokalnych odniesień i oddają unikalny klimat życia w Śródmieściu, które stało się scenerią wielu jego piosenek – wskazał radny.

Jubileusz płyty „Trójkąt Warszawski” Taco Hemingwaya

Dodatkowym argumentem ma być fakt, że w grudniu 2024 roku odbył się jubileusz płyty „Trójkąt Warszawski” Taco Hemingwaya. Album ma już 10 lat. Z tej okazji w sieci pojawiło się już wydawnictwo „Trójkąt Warszawski (2024 Remaster)”, specjalny merch oraz preorder fizycznej wersji.

Radny przekonuje, że Taco Hemingway przyczynił się do promocji Warszawy w skali ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Według niego inicjatywa ta powinna spotkać się z poparciem wśród „młodszego pokolenia warszawiaków, którzy odnajdują w twórczości Taco Hemingwaya część własnej tożsamości”.

Jest jedno „ale”

Jest jednak jeden problem. Anna Nehrebecka-Byczewska, przewodnicząca Komisji d. Nazewnictwa Miejskiego, w rozmowie z tvnwarszawa.pl zaznacza, że w stolicy istnieje zasada, że nie honoruje się w taki sposób osób żyjących. „Nazwy pamiątkowe pochodzące od nazwisk, pseudonimów lub innych określeń osób nadaje się po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby” – brzmi Uchwała Rady Warszawy w sprawie nazewnictwa miejskiego z 21 września 2017 roku.

Czytaj dalej:
Polecamy