Wielki Piątek i Wielka Sobota – kiedy kończy się post? Ksiądz wyjaśnia
Wielki Piątek to dzień, który w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Jest to czas szczególnego postu, który ma charakter zarówno jakościowy, jak i ilościowy. „Po prostu się nie objadamy i oczywiście też nie spożywamy mięsa” – mówi ksiądz Marek Sawicki, twórca kanału „Ksiądz w wielkim mieście”. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wiernych od 14. roku życia, natomiast post ścisły – od 18. do 60. roku życia. Istnieją jednak wyjątki, takie jak osoby chore, kobiety w ciąży czy osoby, które nie mają możliwości wyboru posiłków.
Jak poszczą księża?
Ksiądz Marek Sawicki dzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym postu. „Na śniadanie jem najczęściej śledzia w śmietanie. Ale tak dosłownie odrobinę, aby nie być głodnym” – opowiada. Obiad to zazwyczaj zupa, często kapuśniak, choć jak przyznaje, woli na co dzień inne rodzaje zup. „Zdarza się, że tego dnia kolacji już nie jadam” – dodaje.
Czy w Wielką Sobotę można już jeść mięso?
Wiele osób zastanawia się, czy w Wielką Sobotę post nadal obowiązuje. Ksiądz Marek wyjaśnia, że Kościół nie nakazuje postu w tym dniu. Tradycja w wielu domach wymaga jednak oczekiwania z jedzeniem mięsa do poświęcenia pokarmów lub nawet do Wigilii Paschalnej.
Oficjalne wytyczne Kościoła mówią tylko o Wielkim Piątku i Środzie Popielcowej – tłumaczy duszpasterz.
Źródło: pysznosci.pl