Groźna choroba na koncercie Shakiry! Tysiące fanów w niebezpieczeństwie
Władze stanu New Jersey wydały pilny komunikat po tym, jak potwierdzono, że na koncercie Shakiry, który odbył się 15 maja na stadionie MetLife w East Rutherford, obecna była osoba zakażona odrą. Według informacji Departamentu Zdrowia, zakażony uczestnik – mieszkaniec spoza stanu – był w okresie zakaźnym podczas wydarzenia, które zgromadziło dziesiątki tysięcy fanów w ramach trasy koncertowej „Las Mujeres Ya No Lloran”.
Osoby, które przebywały na stadionie od godziny 19:30, 15 maja do 1:00 w nocy, 16 maja, mogły mieć kontakt z wirusem. Nie podano, w którym sektorze znajdowała się zakażona osoba, dlatego apel dotyczy wszystkich obecnych na koncercie.
Nosiciel odry na koncercie Shakiry – co grozi uczestnikom?
Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Wirus przenosi się drogą kropelkową i może utrzymywać się w powietrzu nawet do dwóch godzin po opuszczeniu miejsca przez osobę zakażoną. U osób niezaszczepionych ryzyko zakażenia po kontakcie z wirusem wynosi aż 90%.
Objawy odry pojawiają się zwykle od 7 do 14 dni po kontakcie z wirusem i obejmują wysoką gorączkę, kaszel, katar, zaczerwienione oczy oraz charakterystyczną wysypkę, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.
Władze wydały oficjalne ostrzeżenie i apelują o czujność
Władze apelują, by osoby, które uczestniczyły w koncercie Shakiry w dniach 15–16 maja, monitorowały swój stan zdrowia do 6 czerwca. Podkreślają, że osoby niezaszczepione lub te, które nie chorowały wcześniej na odrę, są najbardziej narażone na zakażenie. Zalecają wszystkim uczestnikom koncertu sprawdzenie swojego statusu szczepień i zachowanie czujności. W przypadku wystąpienia objawów należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem przed wizytą w placówce medycznej, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Przyjazd fanów z różnych części USA i świata zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się wirusa. Urzędnicy podkreślają, że działają „z nadmiaru ostrożności”, ale apelują o poważne potraktowanie sytuacji.
Jak dotąd, do 20 maja nie odnotowano kolejnych przypadków zakażenia związanych z tym koncertem. Jednak ze względu na długi okres inkubacji choroby, kolejne dni będą kluczowe dla oceny sytuacji.
Sytuacja epidemiologiczna w USA
W ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków odry. Według danych CDC, od początku 2025 roku potwierdzono już ponad 1 000 przypadków w 31 stanach, co jest najwyższym wynikiem od 30 lat. Największe ogniska choroby pojawiły się w Teksasie, gdzie doszło do śmierci dwóch dzieci.
Spadek poziomu wyszczepienia w niektórych regionach USA budzi niepokój epidemiologów, którzy podkreślają, że szczepionka MMR (odra, świnka, różyczka) jest najskuteczniejszą formą ochrony przed chorobą. Dwie dawki tej szczepionki zapewniają około 97% skuteczności.