Czy ogrodzenie na granicy działek jest wspólne? Wiadomo, czyją własnością jest płot
Decyzja o budowie lub naprawie płotu między działkami wymaga rozmowy i porozumienia między sąsiadami. Znajomość przepisów i obowiązujących praw może pomóc w uniknięciu konfliktów i późniejszych nieporozumień.
W świetle prawa, ogrodzenie znajdujące się dokładnie na granicy między działkami może być rozpatrywane jako wspólna własność sąsiadów. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2002 roku (III CZP 75/01), która podkreśla, że lokalizacja płotu ma znaczący wpływ na prawa i obowiązki właścicieli sąsiadujących działek.
Płot między działkami. Czy sąsiad musi zapłacić za ogrodzenie?
W przypadku, gdy działki nie są jeszcze ogrodzone, właściciele mogą dojść do porozumienia co do budowy wspólnego płotu. Jeśli jednak jeden z sąsiadów nie wyrazi chęci partycypacji w kosztach, nie może być do tego zmuszony. Zgoda na budowę ogrodzenia na granicy działek, nawet jeśli ma być pokryta przez jedną stronę, powinna zostać wyrażona pisemnie, aby uniknąć przyszłych sporów.
Kto płaci za utrzymanie i naprawę ogrodzenia?
Budowanie płotu na granicy działek wiąże się z pewnymi prawnymi zobowiązaniami. Jeśli ogrodzenie ma powstać na linii granicznej, obie strony powinny podzielić się kosztami inwestycji. Warto to uregulować w formie pisemnej umowy, określając szczegóły konstrukcji i sposób podziału wydatków. W przypadku, gdy jedna ze stron nie chce uczestniczyć finansowo, druga może zrealizować projekt na własny koszt, ale musi uzyskać na to zgodę sąsiada.
Z kolei, jeśli płot już istnieje i znajduje się na granicy działek, za jego utrzymanie odpowiadają obie strony.
Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy
– czytamy w art. 154 Kodeksu cywilnego. Tym samym, koszty napraw i konserwacji ogrodzenia należy dzielić po równo.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy ogrodzenie ma stanąć całkowicie po stronie jednej z działek. Właściciel tej działki pokrywa koszty budowy i późniejsze wydatki związane z utrzymaniem płotu. Warto jednak pamiętać, że i w tym przypadku inwestycja musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego oraz lokalnymi regulacjami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego.
Źródła:
- rp.pl, wiescirolnicze.pl,
- Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 roku (sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121)
- Art. 154. - [Korzystanie z urządzeń na granicy gruntów sąsiadujących; koszty utrzymania urządzeń na granicy gruntów sąsiadujących] - Kodeks cywilny.