Poplista

1
Kuban, Mrozu, Favst Zanim spadnie deszcz
2
Maciej Skiba Chcę Ciebie częściej
3
Damiano David Next Summer

Co było grane?

20:17
Oskar Cyms No co Ty
20:19
Lana Del Rey Summertime Sadness
20:28
Dawid Podsiadło Pięknie płyniesz

Co jedzą zatrzymani na policyjnym dołku? Przykładowe menu i ceny

Jakie posiłki otrzymują osoby przebywające w policyjnych pomieszczeniach dla zatrzymanych – tzw. „dołkach”? Dowiedz się, jak wygląda wyżywienie zatrzymanych, ile kosztuje i kto za nie płaci.
Zdjęcia poglądowe, fot. NGCHIYUI,Photo-Art Jo/Shutterstock

Czym jest policyjny dołek i kto tam trafia?

Policyjny dołek, oficjalnie nazywany pomieszczeniem dla osób zatrzymanych (PdOZ), to specjalne miejsce w jednostkach policji, gdzie tymczasowo przebywają osoby zatrzymane lub nietrzeźwe. Pobyt taki nie może trwać dłużej niż 48 godzin. Funkcjonariusze mają obowiązek zapewnić tam bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki pobytu, zgodnie z przepisami prawa, w tym prawo do wyżywienia.

Posiłki na dołku – takie jedzenie przysługuje zatrzymanym przez policję

Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 4 czerwca 2012 r., osoby zatrzymane na policyjnym dołku mają prawo do trzech posiłków dziennie, w tym jednego gorącego. Wyjątek stanowią osoby umieszczone tam wyłącznie z powodu odurzenia alkoholem – im przysługują jedynie napoje.

Wartość energetyczna posiłków nie może być niższa niż 2600 kcal na osobę dziennie. Dla kobiet w ciąży oraz osób poniżej 18. roku życia minimum wynosi 3200 kcal. Posiłki są wydawane w określonych godzinach.

Przykładowy jadłospis dla zatrzymanych

Portal Nowiny24.pl opisał przykładowy jadłospis z policyjnego dołka na podstawie Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Wygląda on następująco:

  • Śniadanie: pieczywo, masło, wędlina, papryka, herbata
  • Obiad: krem z pomidorów, filet z kurczaka w sosie z zielonych warzyw, kasza jęczmienna, surówka
  • Kolacja: pieczywo, masło, ser żółty, ogórek, herbata

„Wyżywienie opiera się na zróżnicowanej diecie z odpowiednią kalorycznością posiłków” – podkreśla Barbara Tomkiewicz-Węglarz, właścicielka firmy BTW Catering, która przygotowuje posiłki dla rzeszowskiej policji. Na KMP w Rzeszowie, posiłki są zamawiane codziennie i dostarczane bezpośrednio przed podaniem zatrzymanym. Spożywane są w celi, gdzie do dyspozycji jest łóżko i stolik.

Jeśli zatrzymany ma problemy zdrowotne, może otrzymać posiłki dostosowane do diety. Dotyczy to np. osób z cukrzycą czy nietolerancjami pokarmowymi. Funkcjonariusze są zobowiązani do zebrania informacji o stanie zdrowia zatrzymanych przy ich przyjęciu. Posiłki mogą być także dostosowane do wymagań religijnych lub światopoglądowych.

„Gdy zamawiający zgłosi potrzebę otrzymania posiłku z wyłączeniem danego produktu, np. mięsa wieprzowego, firma cateringowa dostarcza zamówienie zgodnie z indywidualnymi wytycznymi” – mówi na łamach Nowiny24.pl Barbara Tomkiewicz-Węglarz.

Koszty wyżywienia zatrzymanych – kto płaci?

Całodzienny koszt wyżywienia osoby zatrzymanej na dołku w przypadku miasta Rzeszów wynosi 35 zł brutto. Koszty te pokrywa budżet państwa, z wyjątkiem osób umieszczonych na dołku do wytrzeźwienia – te muszą zapłacić z własnej kieszeni. Od 2024 roku stawka za nocleg w takim miejscu wynosi maksymalnie 437,81 zł za dobę.

Czytaj dalej:
Polecamy