Poplista

Enrique Iglesias x Pitbull x IAmChino - Tamo bien
1
Enrique Iglesias x Pitbull x IAmChino Tamo bien
sombr - undressed
2
sombr undressed
Pezet, Auer - Dom nad wodą
3
Pezet, Auer Dom nad wodą

Co było grane?

Texas - Summer Son
10:26
Texas Summer Son
Blanka - Guilty
10:30
Blanka Guilty
Alvaro Soler - La Cintura
10:32
Alvaro Soler La Cintura

Co oznacza pomaganie kelnerowi w sprzątaniu? Psychologia tłumaczy to zachowanie

Znasz kogoś, kto pomaga kelnerowi? A może to ty odruchowo sprzątasz po sobie ze stołu w restauracji? Wiadomo, co to oznacza według psychologii. To gest, który może wiele powiedzieć o twojej osobowości. Co kryje się za tą pozornie prostą czynnością? Odpowiedź poniżej.
fot. shutterstock.com

Miły gest? Oto, co oznacza pomaganie kelnerowi

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pomaganie kelnerowi w sprzątaniu stołu jest miłym gestem albo nawykiem wynikającym z dobrego wychowania lub doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku. Jednak według psychologii, gdy klient w restauracji wstaje, by zebrać talerze lub złożyć serwetki, ujawnia znacznie więcej, niż się wydaje. Nasze codzienne działania nigdy nie są całkowicie neutralne. Każde zachowanie, nawet najprostsze, odzwierciedla sposób naszego postrzegania świata i relacji międzyludzkich. Pomaganie personelowi sali, bez proszenia o to, to nie tylko uprzejmość.

Jak czytamy na stronie tuttonotizie.eu, dziennikarz Lachlan Brown, specjalizujący się w psychologii, przeanalizował to zachowanie, aby odkryć, co faktycznie może ujawniać o osobowości osób, które często to robią. Okazuje się, że tego typu postawa mieści się w tzw. zachowaniu prospołecznym - to zbiór dobrowolnych gestów wykonywanych dla dobra innych, bez oczekiwania na korzyść.

Czytaj także: Ludzie inteligentni mówią to zdanie, gdy nie zgadzają się z rozmówcą

Empatia i świadomość społeczna. Co pomaganie obsłudze restauracji mówi o osobowości?

Pomaganie kelnerowi to znacznie więcej niż posprzątanie po sobie. Osoba, która to robi, wykazuje empatię: zdolność prawdziwego wczucia się w trud innych. Nie chodzi o litość czy poczucie obowiązku, lecz o autentyczny impuls, by poprawić czyjś dzień lub ułatwić mu pracę, nawet drobnym gestem. Ale to nie koniec. To zachowanie ujawnia także rozwiniętą świadomość społeczną. Osoba, która spontanicznie się oferuje, ma szerokie spojrzenie, potrafi dostrzegać szczegóły i ukryte potrzeby. To typowa postawa kogoś, kto potrafi obserwować bez oceniania, kto ceni pracę innych, bez względu na to, jaka ona jest.

Czytaj także: Czy wiesz, ile naprawdę powinieneś zostawić napiwku? Odpowiedź cię zaskoczy

Wielu postrzega kelnerów jako osoby „do usług”. Jednak ci, którzy pomagają innym na swój sposób przekazują ważny komunikat: każdy ma swoją godność i zasługuje na uwagę. Za tym gestem kryje się sposób bycia w relacjach bez poczucia wyższości. Osoba działająca w ten sposób pokazuje także m.in. silne poczucie pokory i wewnętrznej dyscypliny. Nie czeka na odpowiedni moment, nie szuka aprobaty innych, po prostu robi to, co uważa za słuszne. Nie kryje się kalkulacja ani strategia, lecz jedynie chęć wypełnienia swojej roli. To zachowanie osoby kierowanej wartościami wewnętrznymi, a nie społecznymi oczekiwaniami. 

Warto pamiętać, że choć psychologia stara się wyjaśnić nasze zachowania i tłumaczyć cechy osobowości, każdy z nas jest wyjątkowy i nasze działania mogą mieć inne motywacje. Niezależnie jednak od powodów, pomaganie kelnerowi w sprzątaniu stołu to gest, który z pewnością jest doceniany przez personel i może sprawić, że czyjś dzień stanie się trochę lepszy.

Czytaj także: Co oznacza dotyk w trakcie rozmowy? Te gesty mówią więcej niż słowa. Po nich rozpoznasz nastawienie rozmówcy

Źródło: tuttonotizie.eu, rmf.fm

Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane