Błoto, śliskie kamienie i ograniczona widoczność
TPN informuje, że w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest mokro i ślisko, szczególnie na kamieniach, a na odcinkach leśnych zalega dużo błota. Padający deszcz i niski pułap chmur w wyższych partiach gór ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń.
Utrudnienia na szlakach
Dodatkowe utrudnienia czekają na turystów na odcinku szlaku od wylotu Doliny Małej Łąki do Kir. Trwają tam prace związane z poprawą nawierzchni oraz udrożnieniem przepustów wodnych. TPN prosi o zachowanie ostrożności podczas przechodzenia i stosowanie się do poleceń osób pracujących na szlaku.
Gdzie jest najniebezpieczniej? Lista zagrożonych miejsc
Podczas burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry) oraz w pobliżu cieków wodnych. TPN ostrzega, że poślizgnięcie się w stromym terenie może skończyć się groźnym upadkiem z wysokości. Na szlakach przebiegających obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
Obryw skalny w rejonie Mięguszowieckiego
Szczególne zagrożenie dotyczy rejonu wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego, gdzie doszło do obrywu skalnego. TPN zdecydowanie odradza wszelką działalność taternicką w tym miejscu. Wędrując na Przełęcz pod Chłopkiem, należy zachować wyjątkową ostrożność.
Apel do turystów – bezpieczeństwo przede wszystkim
TPN apeluje do wszystkich turystów o rozwagę i dostosowanie planów do aktualnych warunków pogodowych. W przypadku gwałtownych burz najlepiej zrezygnować z wyjścia w góry lub jak najszybciej zejść do schroniska.
Źródło: TPN