Rozwiąż choć jeden, a dostaniesz milion dolarów. Oto lista problemów milenijnych

Listę problemów milenijnych opublikowano 25 lat temu. Do dziś udało się rozwiązać tylko jeden z siedmiu. Matematyczne zagwozdki stanowią wyzwanie dla największych umysłów świata. Rozwiązanie choć jednej z nich jest nagradzane milionem dolarów.
Rozwiąż choć jeden, a dostaniesz milion dolarów. Oto lista problemów milenijnych, fot. Shutterstock

Lista problemów milenijnych

24 maja 2000 roku Instytut Matematyczny Claya opublikował listę siedmiu zagadnień matematycznych, którą nazwano listą problemów milenijnych (ang. Millenium Prize Problems). Był to ukłon w stronę wejścia w nowe tysiąclecie, który zawierał najtrudniejsze zagwozdki z dziedziny matematyki, nad którymi rozwodzili się najwięksi geniusze swoich czasów. Instytut zaoferował nagrodę w wysokości miliona dolarów za rozwiązanie każdego z nich. W ten sposób uczeni chcieli pokazać, że matematyka wciąż ma zagadnienia, nad którymi warto się pochylić – nie wszystko zostało odkryte! Brzmi kusząco? Nie dajcie się zwieść! Od momentu publikacji listy minęło 25 lat, a do tej pory rozwiązano tylko jeden problem z listy – sześć wciąż czeka na geniusza, który w naukowy sposób je rozwikła.

Oto lista problemów milenijnych. Ostrzegamy, mózg nagrzewa się od samego czytania!

P vs NP.: czy dowolny problem obliczeniowy, który jest rozwiązywalny na niedeterministycznej maszynie Turinga w czasie wielomianowym (NP) jest rozwiązywalny na standardowej maszynie Turinga w czasie wielomianowym (P)?

Hipoteza Hodge’a: czy na algebraicznych rozmaitościach rzutowych każdy cykl Hodge’a jest wymierną liniową kombinacją cykli algebraicznych? Hipoteza dotyczy algebraiczności wybranych klas kohomologii de Rahma.

Hipoteza Poincarégo: dowolna trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze strefą trójwymiarową – jedyny rozwiązany problem z listy problemów milenijnych.

Hipoteza Reimanna: część rzeczywista każdego nietrywialnego zera funkcji dzeta jest równa 1/2.

Teoria Yanga-Millsa i przerwa masowa: dla dowolnej prostej i zwartej grupy cechowania G istnieje teoria Yanga-Millsa i posiada przerwę masową delta > 0.

Równiania Naviera-Stokesa: udowodnienie istnienia gładkich rozwiązań tych równań dla bardziej skomplikowanych zjawisk hydrodynamicznych niż opisywane przez równania Eulera.

Hipoteza Bircha i Swinnertona-Dyera: rząd grupy abelowej punktów wymiernych dowolnej krzywej eliptycznej jest równy krotności zera w 1 dla pewnej funkcji analitycznej z nią powiązanej.

Rozwiązał problem milenijny. Nie przyjął nagrody

Z całej siódemki problemów milenijnych udało się rozwiązać tylko jeden – hipotezę Poincarégo. Dokonał tego rosyjski matematyk Grigorij Jakowlewicz Perelman w 2006 roku. Co ciekawe, naukowiec nie przyjął ani tej, ani innych nagród za wybitne osiągnięcia w matematyce. Unikał kontaktu z mediami i dziennikarzami tłumacząc, że „nie uważa się za bohatera”. Warto dodać, że rasem z Perelmanem nad hipotezą Poincarégo pracował amerykański matematyk, Richard Hamilton.

Czytaj dalej: