Dziwidło olbrzymie – niezwykła roślina
Amorphophallus titanum, czyli dziwidło olbrzymie, to bez wątpienia jedna z najciekawszych roślin świata botaniki. Należy do rodziny obrazkowatych, a naturalnie występuje w lasach równikowych zachodniej Sumatry. Można go też spotkać w ogrodach botanicznych – oglądanie go to prawdziwa gratka, ponieważ wpisano go na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych IUCN. Ale dlaczego tak dużo mówi się o niezwykłości dziwidła?
Ta roślina kwitnie tylko raz na cztery lata, z bulwy wydostaje się duży i mięsisty kwiat. W takim stanie trwa od 24 do 48 godzin, a następnie przekwita. Choć oglądanie dziwidła może być naprawdę fascynujące, doznania zapachowe już nie należą do najprzyjemniejszych. Woń określana jest jako mieszanka odoru padłej myszy, śmierdzącego stawu czy zgniłego mięsa. Stąd właśnie potoczna nazwa, czyli „trupi kwiat”.
Dziwidło olbrzymie w Polsce
Okazy dziwidła olbrzymiego są naprawdę imponujące – jeden z nich znaleziony w Belgii miał aż 3 metry wysokości. Nie każdy ogród botaniczny może poszczycić się posiadaniem takiej sensacji. Wśród nich można jednak wymienić np. Sydney i słynny „trupi kwiat” o imieniu Putricia.
Dziwidło mogą zobaczyć też mieszkańcy Polski. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego z dumą ogłosił w mediach społecznościowych:
Już teraz możemy wam powiedzieć! W ciągu najbliższych kilku tygodni ponownie zakwitnie dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum).
Choć dokładny moment zakwitu jest trudny do oszacowania, informacje będą na bieżąco aktualizowane. Ci, którzy zechcą na własne oczy obejrzeć to rzadkie wydarzenie, muszą przygotować się na prawdziwy węchowy „test cierpliwości”. To właśnie w momencie zakwitu dziwidło olbrzymie wydziela odpychający odór, by zwabić zapylające go owady. Czego można się spodziewać? Wiele na ten temat mówi analiza chemiczna kolby rośliny:
- Trisiarczek i dwusiarczek dimetylu (woń sera i czosnku),
- Trimetyloamina (zapach gnijącej ryby),
- Kwas izowalerianowy (odór przepoconych skarpet).
Ostatni raz dziwidło olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskego zakwitło w 2021 roku.