Rak żołądka – cichy zabójca
Jak informuje portal Nauka w Polsce, w 2022 roku w Polsce raka żołądka rozpoznano u blisko 5 tysięcy osób, z czego aż 4300 zmarło. Statystyki są nieubłagane – nowotwór ten wciąż jest jednym z najgroźniejszych, a jego późna wykrywalność drastycznie zmniejsza szanse pacjentów na przeżycie. „W naszym kraju rak żołądka jest najczęściej diagnozowany w stadium zaawansowanym, przerzutowym. U ok. 30 proc. pacjentów rozpoznaje się go na tyle wcześnie, że możliwe jest leczenie radykalne, czyli prowadzące do trwałego wyleczenia tej choroby” – mówi dr Maciej Kawecki z Narodowego Instytutu Onkologii.
Niespecyficzne objawy – główny problem
Wczesne objawy raka żołądka są bardzo niespecyficzne i łatwo je zbagatelizować. Refluks, odbijanie, zgaga czy pieczenie po posiłku mogą być mylone z innymi, mniej groźnymi dolegliwościami. Niestety, ból żołądka pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, gdy na leczenie radykalne może być już za późno. Dodatkowym problemem jest długi czas oczekiwania na gastroskopię, kluczowe badanie diagnostyczne.
Przyczyny rozwoju raka żołądka
Przyczyny raka żołądka są złożone i wieloczynnikowe. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter pylori, które prowadzi do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i może sprzyjać rozwojowi zmian nowotworowych. Istotną rolę odgrywają także czynniki środowiskowe, takie jak dieta bogata w sól, wędzone i przetworzone produkty mięsne oraz niedobór świeżych warzyw i owoców. Ryzyko zwiększają również palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, a także predyspozycje genetyczne, w tym występowanie raka żołądka w rodzinie. Do innych czynników zalicza się przewlekłe choroby żołądka, takie jak zanikowe zapalenie błony śluzowej czy polipy żołądka. Warto podkreślić, że na rozwój raka żołądka wpływa także wiek – najczęściej chorują osoby po 50. roku życia.
Źródło: naukawpolsce.pl