Poplista

1
sanah, Krzysztof Zalewski Eviva l'arte! (K. Przerwa-Tetmajer)
2
Ed Sheeran Azizam
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

12:50
Justin Bieber Love Yourself
12:53
Wiktor Dyduła / Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie
13:00
FAKTY RMF FM

Zaskakujące doniesienia naukowców. Twierdzą, że odkryli nowy kolor

Grupa badaczy z USA ogłosiła, że udało im się odkryć kolor, którego dotąd żaden człowiek nie widział. Kolor ten, nazwany „olo”, jest nasycony niebiesko-zielonymi barwami i już wywołuje kontrowersje wśród ekspertów. Czy jesteśmy świadkami przełomu w percepcji barw?
fot. Shutterstock

Eksperyment, który zmienia wszystko

W ramach eksperymentu przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, naukowcy skierowali impulsy laserowe bezpośrednio w oczy uczestników. Dzięki stymulacji specyficznych komórek w siatkówce, badani twierdzą, że doświadczyli widzenia koloru niebiesko-zielonego, którego do tej pory nie znała ludzka percepcja. Kolor ten, nazwany przez naukowców „olo”, stał się przedmiotem dyskusji wśród specjalistów, którzy podchodzą do tezy o istnieniu nowego koloru z pewnym sceptycyzmem.

Czytaj też: Dlaczego wybudzamy się w nocy? Naukowcy tłumaczą

Rewolucja w badaniach nad daltonizmem?

Profesor Ren Ng z University of California, współautor badania, opisał wyniki jako „znakomite”. W rozmowie z programem Today na antenie BBC Radio 4, Ng wyjaśnił, że olo jest „bardziej nasycony niż jakikolwiek kolor, który można zobaczyć w rzeczywistym świecie”. Naukowcy wierzą, że ich odkrycie może mieć znaczący wpływ na dalsze badania nad daltonizmem, oferując nowe perspektywy na zrozumienie tego, jak ludzkie oko postrzega barwy.

Jak doszło do odkrycia?

Podczas eksperymentu, badacze skierowali wiązkę laserową do źrenicy oka każdego z uczestników. W badaniu wzięło udział pięć osób - czterech mężczyzn i jedna kobieta - wszyscy z normalnym widzeniem kolorów. Trzech z uczestników, w tym Prof. Ng, było współautorami pracy badawczej. Uczestnicy eksperymentu patrzyli w urządzenie o nazwie Oz, które składa się z luster, laserów i urządzeń optycznych, zaprojektowanych wcześniej przez niektórych z zaangażowanych badaczy.

Techniczne aspekty odkrycia

Siatkówka, będąca światłoczułą warstwą tkanki na tylnej części oka, odpowiada za odbiór i przetwarzanie informacji wzrokowej. Zawiera komórki zwane czopkami, które są odpowiedzialne za postrzeganie kolorów. W normalnym widzeniu, każde światło, które stymuluje czopek typu M, musi również stymulować sąsiednie czopki L i/lub S, ponieważ ich funkcje się pokrywają. Jednak w badaniu, laser stymulował wyłącznie czopki M, co w teorii miało wysłać do mózgu sygnał koloru, który nigdy nie występuje w naturalnym widzeniu. Oznacza to, że kolor olo nie mógłby zostać zobaczony przez ludzkie oko bez specyficznej stymulacji.

Czytaj też: Naukowcy odkryli naturalny antybiotyk. Jego źródłem jest gleba

Kontrowersje i dalsze badania

Pomimo entuzjazmu zespołu badawczego, niektórzy eksperci, tak jak Prof. John Barbur, naukowiec zajmujący się widzeniem z City St George's, University of London, który nie był zaangażowany w badanie, sugerują, że nowo postrzegany kolor to „kwestia interpretacji”. Prof. Ng przyznaje, że choć zobaczenie olo jest „zdecydowanie bardzo technicznie trudne”, zespół bada, co to odkrycie może oznaczać dla osób z daltonizmem, które mają trudności z rozróżnianiem pewnych kolorów.

źródło: BBC

Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane