Guziczki przy małych mieszonkach jeansów - historia
Historia małych guzików w jeansach sięga daleko wstecz. W 1873 roku krawiec Jacob Davis we współpracy z kupcem Levi Straussem wpadł na pomysł umieszczenia metalowych nitów w miejscach najbardziej narażonych na rozdarcia - m.in. przy małych kieszonkach, w których przechowywano monety, bilety czy zegarki. Celem znanego dziś na całym świecie duetu było wyprodukowanie ubrania, które wytrzyma codzienną pracę górników, rolników czy robotników. Niewątpliwie, udało się to osiągnąć, czego dowodem jest ponad stuletnia popularność jeansów.
Czytaj także: Do czego służy pasek na ręczniku? Mało kto o tym wie! Producent rozwiewa wątpliwości
Do czego służą metalowe nity w spodniach?
Metalowe nity umieszczone w jeansach nie służą do zapinania, jak mogłoby się wydawać. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie szwów w miejscach, gdzie tkanina jest najbardziej narażona na rozdarcia. Dzięki nim kieszenie, które często są najbardziej obciążone przez przechowywane przedmioty, stają się bardziej odporne na uszkodzenia. To małe ulepszenie znacząco wydłuża żywotność spodni, a także jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jeansów.
Z biegiem czasu, choć nity były modyfikowane i dostosowywane do aktualnych potrzeb, wciąż pozostają nieodłącznym elementem wysokiej jakości dżinsów. Ich obecność to nie tylko hołd dla tradycji, ale przede wszystkim dowód na to, że najlepsze rozwiązania są czasami te najprostsze.
Źródło: rmf.fm, larazon.es