Artykuł 17 ust 1 z dnia 25 czerwca 1999 roku mówi, że ubezpieczony, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową albo wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, może utracić prawo do zasiłku za cały ten okres. Każdy, kto otrzymał L4, ma na nim zaznaczone jedno z dwóch wskazań: pierwsze mówi, że chory powinien leżeć, a drugie, że może chodzić.
Wybory a L4
Monika Smulewicz, ekspertka z zakresu rynku pracy, cytowana przez portal Prawo.pl wyjaśnia, że „pójście na wybory nie stanowi czynności dnia codziennego, które usprawiedliwiałyby wyjście z domu osoby na zwolnieniu lekarskim”.
Mimo to wydaje się, że nikt nie powinien postawić zarzutu wykorzystania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, czyli podreperowaniem zdrowia, jeśli taka osoba na zwolnieniu lekarskim może chodzić, bo tak zaznaczył lekarz, wystawiając L4. Gorzej, jeśli zaznaczył, że chory musi leżeć, ale i w tym przypadku nie oznacza to, że nie może wziąć udziału w głosowaniu, które odbywa się raz na cztery lata – dodaje.
Czy mając L4 można pójść na wybory?
Mikołaj Zając wspomina natomiast o tym, że przed podjęciem decyzji o pójściu na wybory, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ „to on najlepiej zna sytuację pacjenta i może określić, czy opuszczenie miejsca pobytu w dniu wyborów będzie zgodne z celem leczenia”.
Każde działanie podejmowane w czasie L4, które nie służy bezpośrednio powrotowi do zdrowia, lub powrót ten opóźnia, może zostać uznane za nadużycie, a w takim przypadku zasiłek może zostać cofnięty. Oczywiście, nie dotyczy to osób przewlekle chorych ani kobiet w ciąży – tu oczywiście orzecznictwo i praktyka państwowej jednostki są elastyczne i uwzględniają specyfikę stanu zdrowia – tłumaczy prezes firmy zajmującej się problematyką absencji chorobowych.
Wybory prezydenckie 2025: zmiana miejsca
W najbliższą niedzielę (1 czerwca) odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą działać od godziny 7:00 do 21:00, a aby oddać głos należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem: dowód osobisty, paszport lub e-dowód w aplikacji mObywatel.
Jeśli już teraz wiemy, że w tym dniu nie będziemy w stanie zjawić się w miejscu, do którego jesteśmy przypisani, możemy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Trzeba jednak pilnować nieprzekraczalnego terminu, jakim jest czwartek, 29 maja. Wszystko można zrobić przez internet, dokładna instrukcja dostępna jest na stronie www.gov.pl.