Skoszona trawa – problem każdego ogrodnika
Sezon koszenia trawników trwa w najlepsze. Wraz z nim pojawia się pytanie, które co roku zadają sobie właściciele domów, działek i ogrodów: gdzie wyrzucać skoszoną trawę? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Niewłaściwe postępowanie z odpadami zielonymi może skończyć się nie tylko nieprzyjemnym zapachem, ale i wysokim mandatem. Sprawdź, co zrobić, by pozbyć się trawy zgodnie z prawem i ekologią.
Co mówi prawo?
Zgodnie z polskim prawem, skoszona trawa to tzw. odpady zielone. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci zmieszane ani palić w ogrodzie. Za nieprawidłową utylizację grozi mandat nawet do 500 zł. Odpady zielone należy wrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników lub worków, które odbiera gmina w ramach systemu gospodarki odpadami. W wielu miejscowościach organizowane są także zbiórki odpadów zielonych lub funkcjonują punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), gdzie można bezpłatnie oddać trawę, liście czy gałęzie.
Kompostownik – ekologiczne i praktyczne rozwiązanie
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się skoszonej trawy jest kompostowanie. Kompostownik w ogrodzie pozwala nie tylko pozbyć się odpadów, ale także uzyskać wartościowy nawóz do roślin. Trawa szybko się rozkłada, dostarczając kompostowi azotu. Warto jednak pamiętać, by nie wrzucać do kompostownika trawy zanieczyszczonej chemikaliami czy chwastami z nasionami.
Czego nie wolno robić ze skoszoną trawą?
Wielu właścicieli ogrodów wciąż popełnia te same błędy: palenie trawy, wyrzucanie jej do lasu czy na dzikie wysypiska. To nie tylko nielegalne, ale i szkodliwe dla środowiska. Palenie trawy powoduje emisję szkodliwych substancji, a wyrzucanie jej w niedozwolonych miejscach grozi wysokimi karami. Pamiętaj – odpady zielone to nie śmieci, które można wyrzucić gdziekolwiek.
Alternatywne sposoby wykorzystania trawy
Skoszoną trawę można także wykorzystać jako ściółkę pod krzewy i drzewa, co ogranicza parowanie wody i rozwój chwastów. W niektórych gminach dostępne są także punkty, gdzie trawa przerabiana jest na biogaz lub kompost przemysłowy. Warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje lokalny system gospodarki odpadami.