Zakaz pracy w upalne dni?
W Polsce odczuwamy właśnie falę upałów, choć najwyższe wartości na termometrach dopiero przed nami. W takich okolicznościach często na tapet bierze się temat pracowników, którzy np. wykonują obowiązki zawodowe w nieklimatyzowanych pomieszczeniach lub ciężko pracują fizycznie na zewnątrz. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podzieliło się trzecią wersją projektu, który uzgadnia zasady BHP. Pojawił się tam wątek pracy w upalne dni i nakaz, aby przy ekstremalnych warunkach była możliwość przerwy, o czym informuje Dziennik Gazeta Prawna:
Bierze jeszcze bardziej pod ochronę pracowników wykonujących obowiązki w czasie upałów. Najważniejszą zmianą w najnowszym projekcie jest bezwzględny zakaz wykonywania pracy, gdy temperatura przekracza określone, maksymalne wartości - czyli 35 st. C w pomieszczeniach i 32 st. C przy pracach fizycznych na otwartej przestrzeni.
Istnieje jednak pewien haczyk.
Zatrzymanie pracy w upał. Kiedy nie jest możliwe?
Eksperci z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wskazują, że zakaz pracy w upalne dni nie obejmie wszystkich. Po pierwsze: zatrzymanie nie będzie dotyczyło całego czasu pracy, a jedynie momentu, kiedy temperatura przekroczy wartość krytyczną. Dodatkowo branże, których względy technologiczne nie pozwalają na taką przerwę, będą mogły nie wprowadzać przymusowej przerwy.